Skip to main content

Co firma musi wiedzieć o podsłuchach?

O podsłuchiwaniu mówi się zazwyczaj w kontekście osób na wysokich stanowiskach, celebrytówpolityków i innych osób publicznych. Jednak bardzo często problem podsłuchów w biznesie nie dotyczy tylko ich.
Niektóre informacje mogą „wyciekać” przez zupełnie nieświadomych pracowników, którzy np. zajmują się częścią innowacyjnego projektu lub rozliczeniami finansowymi. Pluskwa założona w telefonie asystentki, mającej dostęp do kalendarza prezesa i umawiającej jego spotkania, jest równie skuteczna jak podsłuch na telefonie samego prezesa. A znacznie łatwiej ją zainstalować i aktywować.

Gdzie zakłada się podsłuch w firmie?

Najczęstszym miejscem podsłuchiwania są gabinety osób zarządzających. Tam zapadają decyzje strategiczne i toczone są rozmowy na wysokich szczeblach. Recepcje, sekretariaty i biura są również dobrym źródłem informacji. Stąd wykonywana jest duża część telefonów, przewijają się przez nie klienci i kontrahenci, tu toczy się życie firmy. Są one także łatwym celem, bo każdy może wejść i zainstalować „niespodziankę”, udając np. kuriera.
Kopalnią wiedzy są również sale konferencyjne. To tam dyskutowane są kluczowe sprawy przedsiębiorstwa, podsumowania projektów, plany na przyszłość. Tam odbywają się spotkania z klientami. Mimo ochrony, pluskwa może trafić do pomieszczenia wraz z niefrasobliwym pracownikiem lub „zainfekowanym” telefonem, pendrive lub… dostawą cateringu. Dlatego przed ważnymi zebraniami salę powinien skontrolować detektyw, dysponujący profesjonalnym sprzętem do wykrywania podsłuchów. Coraz częściej podsłuch jest montowany w samochodach. Podróż z pracy i do pracy, przejazdy przez miasto na spotkania są wykorzystywane do załatwienia ważnych telefonów, umawiania spotkać, dogrywania szczegółów. Osoba podsłuchująca auto może zyskać w ten sposób wiele informacji.

Kiedy specjalista od wykrywania podsłuchów powinien sprawdzić firmę?

Kontrola firmy przez detektywa pod kątem podsłuchów jest wskazana wtedy, gdy osoby postronne mają dostęp do informacji, których nie powinny znać. Musi być ona kompleksowa – obejmować wszystkie rodzaje podsłuchów, wszystkich pracowników i pomieszczenia. Dobrze wykonana praca detektywistyczna trwa nierzadko kilka godzin i wymaga zarówno wykorzystania sprzętu elektronicznego (lokalizatorów, wykrywaczy), jak i manualnego sprawdzenia pomieszczeń i aut.