Skip to main content

Informacja o tym, że  partner jest niewierny, może przewrócić cały Świat do góry nogami. Każde małżeństwo wystawione na próbę zdrady może zostać zniszczone. To naturalne, że każdy chce wiedzieć dlaczego został zdradzony, jednak rzadko istnieje prosta odpowiedź na pytanie. Może to być symptom innych problemów w Twoim małżeństwie takich jak, problemy finansowe, brak komunikacji, brak wsparcia emocjonalnego, brak pociągu fizycznego, brak szacunku. Bez względu na przyczynę zdrady, należy wiele rzeczy przemyśleć i podjąć decyzję jak iść dalej przez życie. Poniższe wskazówki pomogą poradzić sobie ze zdradą partnera.

Uczucia po zdradzie

Szok, strach, ból, depresja, załamanie. Prawdopodobnie będzie duże emocjonalne wyzwanie. Potrzeba czasu, żeby emocje opadły.  Nie oczekuj, że mieszanina negatywnych myśli i uczuć i nieufności zniknie. Nawet jeśli chcesz wybaczyć swojemu partnerowi, żeby ratować małżeństwo, wasze relacje już nigdy nie będą takie same. Naturalna jest, także rozpacz po związku.

Zemsta nie jest rozwiązaniem

Zdrada może wywołać wielki gniew. Pierwszą myślą będzie zemsta i chęć ukarania swojego partnera. Nigdy nie należy opowiadać  znajomym i przyjaciołom o swoich problemach, lub co gorsza wykorzystywać do oczerniania media społecznościowe. Chwilowe poczucie satysfakcji dzięki takim działaniom nie jest rozwiązaniem i w przyszłości może mieć negatywne skutki. Utrzymanie emocji w stanie gniewu, będzie tylko pogarszać sprawę. Należy skupić się na sobie i na leczeniu uczuć zranionych zdradą.

Zastanów się, także zanim powiesz rodzinie o tym przykrym wydarzeniu w Twoim życiu. Prawdopodobnie, będą mieli opinię o tym, co należ zrobić i często te rady mogą nie być dobre. Nikt, tak dobrze jak Ty nie wie, co się dzieje w Twoim związku. Kiedy zdecydujesz, jak postąpić warto zachować te szczegóły dla siebie.

Zadbaj o siebie

Zdrada może znacznie pogorszyć nasz stan zdrowia. Mdłości, biegunka, problemy ze snem (krótki sen, bądź zbyt długi), drgawki, problemy z koncentracją, brak chęci do jedzenia lub objadanie się. W tym trudnym okresie trudno jest podejmować rozsądne decyzje, jednak kiedy minie początkowy szok, warto jeść zdrowo, przestrzegać regularnego spania, codziennie ćwiczyć, pić wodę i dużo się uśmiechać.

Podejrzewasz zdradę? 

Nie obwiniaj się

Obwinianie siebie, użalanie i bycia ofiarą nic nie zmieni. Nie zamykaj się i nie pogrążaj w litości. Takie zachowanie sprawi, że staniesz się bardziej bezradny i zły na siebie.

Trzymaj dzieci z dala od tej sytuacji

Zdrada, to sytuacja między Tobą i Twoim partnerem i nie powinna obejmować dzieci. Nawet jeśli małżeństwo się rozpadnie i każdy pójdzie w swoją stronę, dzielenie się szczegółami romansu i nastawianie przeciwko sobie nie jest dobre. Dzieci będą czuły niepokój i zakłopotanie.

Poszukaj porady u specjalisty

Zanim podejmiesz decyzje o odejściu od partnera, warto porozmawiać ze specjalistą, który będzie neutralny i pomoże Ci poukładać to co się wydarzyło. Doświadczony terapeuta pomoże Ci zrozumieć problem i ukierunkować Cię w stosunku do partnera. Jeśli zdecydujesz się zakończyć małżeństwo, powie Ci, także jak skutecznie to zrobić.

Niewierność, jest jednym z najtrudniejszych wyzwań przed którym stoi małżeństwo. Nie zawsze jednak zdrada, oznacza koniec. W miarę upływu czasu sytuacja stanie się bardziej klarowna.

Polecamy: